logo horyzonty

 szare x4 pionowem 

 

 

Biblioteka

Spotkanie z cyklu "Sekretnik minionej epoki"

W świątecznej aurze spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej na kolejnej odsłonie cyklu: „Sekretnik minionej epoki”. Bohaterem naszego spotkania był Adam Mickiewicz. Uczciliśmy w ten sposób nadchodzącą rocznicę urodzin wielkiego Polaka. Dziękujemy za obecność uczniom naszej szkoły! 

J. Kotwicka, B. Włoch - Kasprowicz

alt

Niezwykłe kobiety literatury i sztuki XX-lecia międzywojennego w bibliotece szkolnej

alt

W czwartkowy deszczowy dzień uczestniczyliśmy w spotkaniu literackim pt.: „Niezwykłe kobiety literatury i sztuki XX-lecia międzywojennego”. To kolejny temat z naszego cyklu „Sekretnik minionej epoki”, który realizujemy w bibliotece szkolnej. Dziękujemy za wspólne odkrywanie sekretów i jesienne czytanie.

J. Kotwicka, B. Włoch - Kasprowicz

alt

Salonik fryzjerski z bajeczką w tle

alt

12 czerwca 2018r. odbyła się XV Edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Podczas happeningu na Wyspie Młyńskiej urządziliśmy „Kącik fryzjerski z bajeczką w tle”. Na zielonej trawce, wśród bajkowych opowieści nasze uczennice tworzyły fantazyjne warkoczyki i malowały buźki dzieciom. Joasia Witkowska z kl. 3Ta i Rozalka Grygiel z kl. 1Ta zaśpiewały na scenie a Wiktoria Fac i Sandra Murawa odebrały dyplom z wyróżnieniem dla naszej szkoły. Dziękujemy pięknie klasie 1 Ta za przygotowanie saloniku fryzjerskiego.                                            J. Kotwicka D. Majewska

alt

Promujemy czytelnictwo!

alt

„Jak nie czytam jak czytam” – to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, która miała miejsce w piątek, 8 czerwca. Nasza biblioteka szkolna, jak i 2000 innych w całej Polsce wzięła w niej udział. Zorganizowaliśmy happening, który polegał na spontanicznych występach klasowych przygotowanych wspólnie z wychowawcami. Klasa 1a przygotowała fragment „Tanga” Sławomira Mrożka, klasa 2Ta zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, a klasy 1Ta i 2a odegrały scenki kabaretowe. Było wesoło w przepięknej aurze „Czytelni Ogrodowej”. Naszymi szczególnymi gośćmi byli: Pani Anna Mackiewicz – Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy i Pani Joanna Mostowska – Inspektor Referatu Zieleni i Ochrony Przyrody Urzędu Miasta Bydgoszczy. Na zakończenie spotkania upamiętniając obchody Roku Zbigniewa Herberta – Pani Anna Mackiewicz, Pani Hanna Kalaczyńska i Pan Dyrektor Andrzej Wojtyna odczytali dla nas wiersze poety. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

J.Kotwicka

alt

alt

alt

Wspomnienie o Irenie Sendlerowej

alt

15 maja br. gościliśmy w naszej szkole uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy. Przygotowaliśmy spotkanie czytelnicze pt.: "Wspomnienie o Irenie Sendlerowej". Dziękujemy serdecznie za pomoc i realizację uczniom: Sandrze Trojanowskiej i Patrycji Muszałowskiej z kl. 2Ta oraz Pawłowi Pacholewiczowi z kl. 3Ta.                               J.K.

alt

Ciekawostki z krainy bibliotek w "Czytelni Ogrodowej"

alt

Sezon wiosenny w naszej "Czytelni Ogrodowej" uważamy za otwarty! Pierwsze spotkanie czytelnicze z klasą 1Ta odbyło się 9 maja br. W słonecznej aurze, wśród zapachu kwitnących kwiatów rozmawialiśmy o ciekawostkach z krainy bibliotek. W ten sposób świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy - 15 maja br. i będzie to: "Wspomnienie o Irenie Sendlerowej". Zapraszamy serdecznie!                                                                                             J.Kotwicka, B. Włoch - Kasprowicz

Spotkanie na szczycie!

alt

W odniesieniu do fascynacji czytelniczych jakie podarował nam Adam Bielecki swoją książką „Spod zamarzniętych powiek” postanowiliśmy z klasą 1a zrobić tzw. „Akcję – Reakcję”. Wykonaliśmy fotografię i na spotkaniu autorskim z najpopularniejszym polskim himalaistą młodego pokolenia podarowaliśmy mu ją - życząc samych sukcesów i oczywiście deklaracją – „kibicujemy na maxa!” Dziękujemy klasie 1a za spontaniczną mobilizację! Adam Bielecki bardzo serdecznie Was pozdrawia! I naprawdę był miło zaskoczony!                   J.K. M.W. B.W.-K.

alt

Nałkowska kontra Dąbrowska - pojedynek w bibliotece

alt

W Dzień Kobiet w bibliotece szkolnej odbył się nietypowy pojedynek „Nałkowska kontra Dąbrowska”. W ramach cyklu „Sekretnik minionej epoki” zgłębiliśmy tajemnice obu pań. Te same lata twórczości, podobieństwa i różnice które zbudowały ciekawą opowieść dla klas 1Ta, 2a, 2Ta oraz 4Ta.                                              Dziękujemy za spotkanie J.K. B.W-K., M.W.

alt

Ach Wyspiański... "człowiek - zjawisko"!

alt

110 lat temu zmarł Stanisław Wyspiański - geniusz Młodej Polski, artysta wszechstronny, malarz, witrażysta, projektant wnętrz, dramaturg, reżyser, scenograf i poeta. Z tej okazji odbyła się dzisiejsza edycja cyklu: „Sekretnik minionej epoki”. Wspominaliśmy dorobek i życie artysty, bo jak mawiał o nim Józef Mehoffer, to „człowiek – zjawisko”… Dziękujemy za spotkanie klasom: 2a, 2Ta i 4Ta

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz, M. Wolna

alt

Leśmianowe losy w bibliotece szkolnej

alt

Bohaterem dzisiejszego spotkania z cyklu: „Sekretnik minionej epoki” był Bolesław Leśmian. Odkryliśmy kolejne ciekawostki z życia poety i czytaliśmy jego utwory. W ten sposób uczciliśmy osiemdziesiątą rocznicę śmierci twórcy z pogranicza Młodej Polski i XX–lecia międzywojennego.

Dziękujemy za przybycie klasom: 1a i 3a.

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz i M. Wolna

"Uparte serce Haśki" - spotkanie czytelnicze w bibliotece szkolnej

alt

Pierwszą tegoroczną odsłonę naszego cyklu: „Sekretnik minionej epoki” poświęciliśmy Halinie Poświatowskiej, upamiętniając tym samym, jej pięćdziesiątą rocznicę śmierci. Autorka słynnych liryków miłosnych urodziła się 9 maja 1935 roku w Częstochowie, a zmarła 11 października 1967 roku w Warszawie. Jako poetka zadebiutowała w 1956 roku na łamach "Gazety Częstochowskiej" - dlatego też zalicza się ją do "pokolenia Współczesności", choć ona sama nie identyfikowała się z żadną grupą literacką. Podczas spotkania poznaliśmy między innymi: fragmenty książki Kaliny Błażejowskiej pt.: "Uparte serce" i wiersze Poświatowskiej.

Dziękujemy za spotkanie klasom: 1a, 1ta, 2a, 2Ta, 3Ta i 4Ta

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz, M. Wolna.

alt

Opowieści z gór Ngong i powitanie lata

alt

„Miałam w Afryce farmę u stóp gór Ngong…” tak zaczyna się książka, którą dziś czytaliśmy w Czytelni Ogrodowej. Powieść „Pożegnanie z Afryką”, subtelna i pełna nastrojowej poetyki relacja życia w Kenii - Karen Blixen - została wydana w 1937 roku. W ekranizacji filmowej tej powieści w rolę baronowej wcieliła się brawurowo Meryl Streep. Na dzisiejszym naszym spotkaniu z cyklu „Sekretnik minionej epoki” poznaliśmy też książkę „Okrążyć słońce” - Pauli McLain, której bohaterką jest Beryl Markham, znajoma i w pewnym sensie rywalka Karen. W takim afrykańskim klimacie powitaliśmy lato…

Dziękujemy za spotkanie!

J. Kotwicka, B. Włoch – Kasprowicz, M. Wolna

alt

Święto wolnych książek

alt

13 czerwca br. kolejny już raz wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Święcie Wolnych Książek. Przygotowaliśmy „Salonik fryzjerski z bajeczką w tle” dla najmłodszych uczestników miejskiego happeningu na Wyspie Młyńskiej. Idea uwalniania książek jest powszechna w naszej szkole, zbieramy woluminy przez cały rok na naszej bookcrossingowej półce, by późną wiosną uwalniać je razem z innymi w plenerze. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka. Dziękujemy Juli Lisiewicz, Monice Wyrostek, Angelice Sosińskiej, Małgosi Frasz i Mateuszowi Ulatowskiemu z kl. 3Ta za stworzenie saloniku fryzjerskiego.

foto: www.bookcrossing.pl                                   J. Kotwicka, D. Majewska

alt

„Drobiazgi z podróżnej teki…” gawęda o Marii Konopnickiej w 175 rocznicę urodzin

alt

W dzisiejszym spotkaniu z cyklu „Sekretnik minionej epoki” w Czytelni Ogrodowej główną bohaterką była Maria Konopnicka. Przyglądając się jej biografii i losom na pewno można określić poetkę mianem „człowieka renesansu”. Ciekawa świata i ludzi, zaangażowana w sprawy społeczne, odnosząca sukcesy literackie, nieprzerwanie kontynuowała proces samokształcenia. W czasach współczesnych Maria kojarzona jest przede wszystkim z twórczością dla dzieci i obowiązkowymi lekturami, choć sama jej postać budzi zainteresowanie i wiele kontrowersji. W wiosennej tonacji wczytaliśmy się w gawędę o jej życiu na podstawie książki Pani Barbary Wachowicz pt.: „Siedziby wielkich Polaków”. Wspólne czytanie było cegiełką jaką dołożyliśmy do ogólnopolskiej akcji: „Jak nie czytam jak czytam”. Dziękujemy za obecność klasom 1a, 1Ta oraz 3Ta.

Joanna Kotwicka, Barbara Włoch – Kasprowicz, Magdalena Wolna

alt

Więcej artykułów…