Bydgostienalia. Młodzi młodym o Bydgoszczy.

Idea projektu ma swą genezę w seminarium "Bydgoska polityka historyczna" z 1 lipca 2016 roku zorganizowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Bydgoszczy, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli. Projekt współpracy szkół zakładał przybliżenie elementów historii miasta i jego mieszkańców w przystępnej formie uczniom przez uczniów. W tym roku szkolnym kontynuowaliśmy tematykę podjętą w ubiegłym roku tj. fizyczną likwidację inteligencji bydgoskiej przeprowadzoną w 1939 roku przez okupanta niemieckiego w ramach tzw. Inteligenzaktion. Tym razem przygotowaliśmy zajęcia terenowe ''Krwawa jesień 1939 roku - Intelligenzaktion w Bydgoszczy". Treścią ich było wytyczenie trasy prowadzącej szlakiem miejsc kaźni Bydgoszczan u progu wojny i przygotowanie do nich opisów oraz relacji świadków. Nasi uczniowie oprowadzili młodzież z Zespołu Szkół nr 12 im. Jana III Sobieskiego. Bardzo dziękuję za zaangażowanie i pomoc Klaudii Jareckiej, Monice Wyrostek, Łukaszowi Głowackiemu, Jakubowi Trelińskiemu i Pawłowi Pacholewiczowi.

G.Kacprzak